Nawyk 5: Zrozum by być zrozumianym – poprawa relacji


Download PDF
Duże ucho

W związku z nadchodzącymi Świętami może zechcesz poprawić relacje z bliskimi, znajomymi, klientami? A może zadajesz sobie pytania typu: „Czemu u licha nikt mnie nie rozumie?”. „Dlaczego nikt nie potrafi domyśleć się co mi jest potrzebne?”.  Jeśli czasem zadajesz sobie tego typu pytania oznaczać może, że zbyt często koncentrujesz uwagę na sobie. Egoistyczna potrzeba bycia zrozumianym najpierw ma dość poważne konsekwencje, ponieważ od razu wyzwala w Tobie złość, co już jest destrukcyjne i nastawia Twojego rozmówcę negatywnie.

Staraj się więc najpierw zrozumieć innych, zanim zaczniesz domagać się zrozumienia. Nie jest to proste, za to bardzo skuteczne. Jeśli zrozumiesz osobę, z którą rozmawiasz, nawiązujesz całkiem inny poziom relacji z tą osobą. Wtedy też dużo łatwiej znaleźć wspólny język z daną osobą, łatwiej znaleźć rozwiązanie Twojego problemu a co za tym idzie łatwiej jest Tobie zostać zrozumianym. Prawo zachowania jest skuteczne pod wieloma postaciami w fizyce i chemii. Działa więc on także i w związkach z ludźmi. Jeśli postarasz się zrozumieć innych poświęcając swój wysiłek, wtedy ktoś poświęci uwagę i Tobie.

Nawyk ten jest uniwersalny, dlatego można go zastosować zarówno wobec współpracowników, wobec członków rodziny czy też znajomych albo wobec swoich klientów. Wysłuchanie i zrozumienie osoby, powoduje, że osoba ta odbiera Cię jako wartościowego człowieka, dlatego jest skłonna wysłuchać i Ciebie.

Polecam zatem podjąć się wyzwania i pozwolić naszemu rozmówcy najpierw przedstawić jego stanowisko i sprawdź jak zareaguje na takie podejście. Jeśli do tej pory postępowałeś/aś inaczej, zobaczysz dużą różnicę w jakości komunikacji między Tobą a resztą świata. Jestem pewien, że po wdrożeniu w życie tego nawyku, zmienią się pozytywnie Twoje relacje z bliskimi oraz znajomymi. O wynikach Twoich doświadczeń, możesz się podzielić na blogu lub korzystając z formularza na stronie kontaktowej.


O kotosha

Minimalista, Otwarty umysł, Introwertyk, Proaktywny. Interesuję się praktycznym coachingiem, potęgą decyzji zmiany, biznesem, Social Media, innowacjami w IT. Jestem zakochany w mojej żonie oraz gitarze elektrycznej.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>